Oyun Haberleri

Chris Avellone, Hakkındaki Taciz Tezlerinden Aklandı

Chris Avellone, oyun dünyasının en tanınan hikayecilerindendi. Birkaç yıl öncesine kadar, oyun firmaları Avellone’u senarist olarak gruplarına dahil edebilmek için sıraya girmişti. Fakat hiç beklenmedik bir tezle oyun dünyası sarsıldı; Avellone’un isminin bir taciz olayına karıştığı sav ediliyordu. Bunun akabinde kimi işlerinden kendisi el çekti, kimi firmalar da kendisiyle çalışmak istemediklerini söyleyerek işine son verdi. Avellone için epeyce kuvvetli bir devir başlıyordu.

Avellone, hakkındaki argümanlara karşılık kendisini yasal yollardan savunmaya karar verdi ve argümanları lisana getiren 2 bayanı dava etti. Bu dava, yaklaşık 2 yıllık bir mühletin akabinde sonuçlandı ve Avellone aklandı. Hatta çok sağlam da bir tazminat kazanmış durumda; 7 haneli, yani milyon dolarlık bir tazminattan bahsediliyor.

Chris Avellone, şahsî blogunda argüman sahibi isimler Karissa Barrows ve Kelly Bristol ile ortak bir açıklama paylaşarak bu durumu ilan etmiş oldu.

Açıklamada, Barrows ve Bristol; Avellone’un kendilerine karşı hiçbir vakit cinsel tacizde bulunmadığını, diğerlerine karşı da bu türlü bir şey yaptığına dair bir bilgi sahibi olmadıklarını, Avellone’un şirket kaynaklarını hedefi dışında kullandığına dair de bir bilgilerinin bulunmadığını, daha evvel söyledikleri ve paylaştıkları şeylerin yanlış anlaşıldığını, hedeflerinin oyun bölümündeki bayanları desteklemek olduğunu, kelamlarının amaçladıklarından farklı biçimde yorumlandığını söylüyor, Avellone’un dala dönüşünü desteklediklerini söz ediyorlar.

Avellone da, Barrows ve Bristol’un açıklamalarından ötürü teşekkürlerini sunuyor, kendilerinin mahremiyetine hürmet duyulmasını rica ediyor.

Avellone’un bu türlü bir süreç yaşamış olması üzücü. Bu türlü haksız bir ithama maruz kalmak, çok yıpratıcı olsa gerek. Ayrıyeten oyun dünyası için de değerli bir kayıp. Dying Light 2’nin senaryosuna Avellone’un katkı yapacağını duyunca heyecanlanmıştık, sonra projeden çekilmek zorunda kaldı / bırakıldı. Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2’nin geliştirilme sürecinde de en büyük darbelerden birisi Avellone’un takımdan ayrılması oldu dersek herhalde yanlış olmaz.

Neyse ki, geç de olsa bu argümanlardan aklanmış durumda. Kendisinin yine oyun dünyasında yerini alması için ne kadar daha bekleriz bilemiyorum, umarım fazla uzun sürmez.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)